Narozen jako Toyo Cork Kogyo Co. v roce 1920, začala Mazda jako výrobna strojů, ale rychle se obrátila na výrobu vozidel. První auto Mazda, nazývané Mazda-Go, tříkolový vůz, se objevil v roce 1931, který o rok později začal vyvážet do Číny. Toto bylo jediné auto, které bylo ve výrobě až do vypuknutí druhé světové války, když továrny Mazda začaly vyrábět pušky.

Mazda Historie

Po válce část závodů Mazda sloužila jako prefektura Hirošima na krátkou chvíli. Výroba a vývoz pokračoval v roce 1949 stejným tříkolovým nákladním vozem. První čtyřkolový vůz byl Mazda Romper, představený v roce 1958.

První osobní auto přišlo v roce 1960, Mazda R360 Coupe. První partnerství společnosti Mazda se zahraniční společností bylo v roce 1961 společností NSU / Wankel, s níž vyráběly a vyvíjely rotační motory. Toto bylo provedeno za účelem odlišení Mazdy od ostatních japonských společností. K dnešnímu dni je Mazda jediným výrobcem rotačních motorů firmy Wankel, jelikož jiné společnosti (NSU a Citroen) se vzdal designu někdy během 70. let.

Mazda se vyplatila, protože její modely rychle získaly jméno jako silné, přesto lehké vozy. Nejúspěšnější sérií pro Mazdu budou modely R100 a RX, které nakonec vedly k rozvoji společnosti.

Počínaje rokem 1970 začala Mazda hledat největší trh pro své automobily ve Spojených státech. Otevřela severoamerickou pobočku pod názvem Mazda North American Operations a ukázala se, že má vítězný recept. Ve skutečnosti byly modely Mazda tak úspěšné, že společnost dokonce vyrobila pick-up na základě rotačního motoru.

S rokem 1973 a ropnou krizí používaly žíznivé rotační motory, které Mazda použila, k poklesu prodeje, ale japonská společnost se opravdu nevzdávala pístových motorů, takže mohla na svých vozidlech používat čtyřválcový model. Byly zrodeny menší série Familia a Capella.

Ale Mazda se nevzdává svých sportovních vozů a rozhodla se vytvořit paralelní závod, který by produkoval automobily mimo hlavní proud. V roce 1978 přišli s velmi sportovním RX7 a později s RX8. Pístový motor se objevil také na řadě Mazdy s MX-5 nebo Miata.

V roce 1979 se společnost Ford Motor Company stala investorem v Mazda s 27% podílem po finančním poklesu společnosti. Později v 80. letech Ford získal o 20% více společnosti po několika společných podnicích, jako je například použití platformy řady Familia pro modely Laser a Escort, stejně jako budování nové sondy a závodu Mazda v Flat Rock ve státě Michigan.

90. léta začala s dalším společným podnikem s Fordem na průzkumu z roku 1991, který se ukázal jako špatná investice pro Japonce, zatímco Američané získali všechny výhody. Po svém fascinaci s alternativními návrhy motoru začala Mazda v roce 1995 rozvíjet motor Miller.

Poslední část devadesátých let se ukázala jako nevýnosná pro Japonce, neboť finanční krize zasáhla v roce 1997, kdy Ford získala 39,9% společnosti. Od tohoto okamžiku se spolupráce mezi těmito dvěma značkami zintenzivnila, sdíleli design motoru a dokonce i některé platformy (Ford Escape s Mazdem Tribute a nová generace Ford Focus s Mazde Axelou).

Mazda chce v budoucnu zachovat svou myšlenkovou a experimentální technologii, a to vývojem automobilu poháněného vodíkem. Prototyp dosud dosáhl 200 km autonomie.

VIN Číslo vašeho Mazda najdete zde.

Nezapomeňte, že před zakoupením zkontrolujte historii vozidla. To provedete zadáním čísla VIN číslo Mazda níže:


>